top of page
  • Obrázek autoracukrarstvimartinak

Není zmrzlina jako zmrzlina

Zdravím všechny naše čtenáře,


Dneska se vrhneme na téma, které se přesně hodí do letního počasí. V posledních letech jste si jistě všimli, že se roztrhl pytel s pojmem řemeslná zmrzlina. A tak mě napadlo, že Vám pomůžu se v tomto osvěžujícím světě zorientovat a ukážu Vám, jaký že je rozdíl mezi mraženým krémem, řemeslnou a čerstvou zmrzlinou.


Dnešní zmrzlina, kterou klasicky koupíte v obchodě, se nazývá mražený krém. Pod tímto pojmem se může skrývat takřka cokoliv vyrobené z rostlinných tuků (olejů), složené hlavně z náhražek ingrediencí a dochucovadel. Jsou plné éček jako syntetické emulgátory, stabilizátory a konzervanty. Když si přečtete složení, většina z uvedených surovin bude jako z hodiny chemie.




Oproti tomu základem řemeslné zmrzliny jsou kvalitní vstupní suroviny. Základní zmrzlina by tedy měla obsahovat mléko (i sušené), nebo smetanu. Dále se používají deriváty cukru, dextróza, sacharóza, glukóza. Poslední důležitou složkou jsou přírodní stabilizátory, jako guma guar nebo tara, které slouží k větší nadýchanosti, pomalejšímu tání, a hlavně zastavují přirozený proces krystalizace.


Nenechte se, prosím, zmýlit, častokrát bohužel řemeslná zmrzlina v sobě nemá žádnou řemeslnost. Jsou to pouze standardní ingredience smíchané se zdravějšími sáčky.


A i to je důvod, proč jsme u nás tak hrdí na naši zmrzlinu. Čerstvá zmrzlina, jak ji děláme my, není nic komplikovaného. Svaříme mléko s cukrem a nalijeme do vyšlehaných žloutků. Tento recept byl vytvořen již v době naší oblíbené první republiky.





Ale jak víte, všude je nějaký ten háček. Tajemství naší zmrzliny tkví ve 2 věcech. Všechny naše zmrzliny děláme pouze v malém množství a to kolem 5 litrů. A předně pracujeme s velmi moderní technologií, které se říká GX. Tímto strojem jsme si udělali radost již tři roky nazpátek. Mrazí každou zmrzlinu zvlášť na potřebnou teplotu. Každou chvilku se zmrzlina promíchá a zabraňuje tak vytvoření větších nežádoucích krystalů (díky tomu nemusíme použit žádné stabilizátory).


Kouzlo je v tom, že se zmrzlina každý večer kontrolovaně rozpustí, aby se zítra opět zmrazila na perfektní texturu. Ať si dáte karamel, pistácii nebo klasickou vanilkovou, na jazyku Vám vždy zůstane jen příjemná chuť opravdových surovin.


Tak sladký ledový den všem


Vaše 🐸 Alfička

144 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page